پمپ پیستونی
سپتامبر 24, 2018
رادیاتورهای قرنیزی
سپتامبر 25, 2018
Show all

شسشتو و اسیدشویی مبدلهای صفحه ای جوشی

در مبدلهای صفحه ای جوشی به دلیل توربولنت بودن جریان، تمایل و گرایش مبدل به رسوب پذیری بسیار کاهش یافته و به دلیل سرعت بالای جریان روی جداره ها از تشکیل رسوب ممانعت به عمل می آید. در مواردی که از آب با سختی بالا و دمای بالا استفاده می‌گردد، امکان تشکیل رسوب در این مبدلها وجود دارد.

در صورتی که صفحات توسط چربی پوشانده شوند، شستشوی آن ها توسط آبگرم کافيست، اما وقتی رسوب تشکیل و موجب کم شدن انتقال حرارت و افت فشار آب شده باشد، شستشوی مبدل بایستی توسط یونیت (CIP) صورت پذیرد.

این یونیت شامل مخزن کوچک ذخیره اسید، پمپ ضد اسید و شیلنگ های مربوطه می‌باشد. جهت شسشتو بایستی از اسید ضعیف %5 نوع اسید فسفریک خوراکی استفاده نمود. در مواقعی که شستشو به صورت مداوم صورت می‌پذیرد، از اسید ضعیف %5 نوع اسید اکسالیک استفاده نمایید. سرعت جریان اسید ضعیف بایستی حداقل 1/5 برابر سرعت جریان نرمال مبدل باشد.

بعد از اسیدشویی و تمیز شدن مبدل جهت خنثی نمودن محیط اسیدی، داخل مبدل را با محلول %2-1سدیم هیدروکسید (NaOH) یا بیکربنات سدیم (NaHCO3) ، شستشو داده، سپس با آبگرم شستشوی نهایی را انجام دهید.

عایقکاری مبدلهای صفحه ای جوشی  در کاربری سرمايشی

عایقکاری اواپراتورها توسط عایق رولی از جنس آرموفلکس یا مشابه آن به ضخامت 2 سانتيمتر صورت می‌پذیرد. در کاربری کندانسور نیاز به عایق نمی‌باشد. تصویر زیر نحوه انجام این امر را نشان می‌دهد.

عايقكاری مبدل های صفحه ای جوشی در كاربری گرمايشی

جهت عایقکاری مبدلهای صفحه ای جوشی در کاربری گرمایشی از انواع عایقها به شکل زیر میتوان استفاده نمود.

جوشکاری مبدلهای صفحه ای جوشی

جهت جوشکاری مبدلهای صفحه ای جوشی به شکل ذیل عمل نمایید:

  1. جریان ازت را با فشار کم داخل مداری که می‌خواهید جوشکاری کنید، برقرار کنید تا دوده و آلاینده های ناشی از جوشکاری امکان ورود به مبدل را نداشته باشند.
  2. سطوحی را که میخواهید جوشکاری کنید، با سمباده کاملاً تمیز کنید.
  3. جوشکاری بایستی با سیم جوش نقره %55 – %40 و دمای حداکثر 700 درجه فارنهايت صورت بگیرد. مراقب باشید دما بالاتر از 700 درجه فارنهايت نباشد.
  4. لوله را داخل اتصال یا روی آن قرار داده و با فشار فیکس نمایید.
  5. مرکز شعله جوشکاری را سمت مبدل نگیرید.
  6. از دستمال خیس ما بین محل جوشکاری و مبدل صفحه ای حتماً استفاده نمایید.
  7. در صورتی که مبدل دارای عایق باشد، از صفحه آلومینیومی جهت محافظت از آن استفاده نمایید.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *