PLUGS AND SOCKETS
ژوئن 27, 2022
شناسایی عوامل موثر بر بهینه سازی مبدل های حرارتی کاربری در صنایع غذایی
ژوئن 27, 2022
Show all

مبدل های حرارتی صفحه ای نسل نوین ، از مبدل های حرارتی می باشند که درین مطلب به اختصار به آنها خواهیم پرداخت :

1-با استفاده از مبدل های حرارتی صفحه ای، آب گرم مصرفی بدون توقف و به صورت دائمی وجود دارد و هیچ گاه دمای آب کاهش نمی یابد و سرد نمی شود ، چون سیستم فوری است ، این مزیت بزرگی است برای محل هایی که مصرف آب گرم زیادی به طور همزمان دارند ، همچون هتل ها ، بیمارستان ها ، مجتمع های مسکونی

2- در سیستم های سنتی مانند منابع کویلی و دو جداره آب گرم با دمایC60 تولید می شود و سپس با آب سرد مخلوط می شود تا دمای آن به c 40   برسد ولی با استفاده از مبدل های حرارت صفحه ای دمای آب گرم مصرفی به c 40 تقلیل می یابد که خود صرفه جویی قابل ملاحظه ای در انرژی به همراه خواهد داشت .

3- به دلیل در هم بودن جریان و عدم وجود نقاط راکد و مرده و همین طور کاهش دمای آب تولیدیc)40(رسوب کمتری شکل کی گیرد.

4- مبدل های حرارتی صفحه ای نیازی به عایقکاری ندارند چون میزان تلفات حرارتی از لبه صفحات کمتر از 0.2 در صد است .

5- به دلیل کاهش دمای آب گرم و نبود ذخیره ، این سیستم حداقل دارای سی درصد صرفه جویی در انرژی می باشد و مصرف گاز کمتر خواهد بود .

6- بر اساس گزارش سازمان بهینه سازی  مصر ف انرژی  برای ذخیره هر لیتر در دمای c60 سالیانه 125 متر مکعب گاز هدر می رود ، به همین دلیل سیستم ذخیره آب گرم مصرفی فاقد توجیه اقتصادی می باشد.

7- بر اساس گزارش سازمان بهینه سازی مصرف انرژی با جایگزینی منابع کویلی و دوجداره با مبدل های حرارتی صفحه ای نسبت به منابع کویلی و دو جداره بسیار کمتر است.

8- قیمت مبدل های حرارتی صفحه ای نسبت به منابع کویلی و دو جداره بسیار کمتر است .

9- با توجه به بالا بودن ضریب انتقال حرارت( U ) در مبدل های حرارتی صفحه ای نیاز به سطح حرارتی  صفحه ای بسیار کوچکتر  و فضای  مورد اشتغال  بسیار کمتر خواهد بود بنابراین  مبدل ها وزن کمتری خواهند داشت.

10- به دلیل مزیت های فراوان مبدل های حرارتی صفحه ای همچون ابعاد کوچکتر و راندمان بالاتر ، در تمامی پکیج های گرمایشی و مبدل های حرارتی صفحه ای به عهده دارند.

11- به دلیل کاهش دمای آب تولیدی ، نیازی به مخلوط کردن آب گرم و سرد نیست و بنابراین مصرف آب کاهش می یابد.

12- دسترسی به داخل مبدل های حرارتی  صفحه ای بسیار ساده است  وبا باز نمودن چند پیچ و مهره این عمل انجام میشود ، به این صورت می توان به سادگی صفحات را تمیز کرد رسوب را پاک کرد و مجددا” مونتاژ نمود.

13- جنس صفحات استنلس استیل می باشد و آب گرم تولیدی کاملا” بهداشتی می باشد و می توان از آن جهت شرب ، پخت غذا  ، دم کردن چایی و….. استفاده کرد.

14- این سیستم هم با آب گرم و هم بخار کار می کند . در خیلی از پروژه ها مانند هتل جم ، هتل پردیسان ، هتل تهران ، هتل مشهد ، و…. از سیستم بخار استفاده شده است.

15- در این سیستم دیگ آب گرم را می توان برروی C50 تنظیم کرد ، در نتیجه می توان از دیگ های چگالشی نیز استفاده کرد که با استفاده از ان ها ، به دلیل کاهش دمای دود کش ، در مصرف سوخت صرفه جویی بیشتری به عمل می آید.

16- می توان در استخر های عمومی و محل های مصرف آب گرم به جای استفاده از شیر مخلوط از تک شیر با دمای کنترل شده مثلا” C40 استفاده کرد که در نتیجه صرفه جویی قابل توجهی در مصرف آب و انرژی به عمل خواهد آمد.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.