شرکت آلفالاوال درسال ۱۸۸۳ توسط گوستاف دلاوال و اسکار لام در شهر لوند سوئد تاسیس شد. کلمه “آلفا” از دیسک‌های آلفا (که طرح صفحات سپراتورها می‌باشد) و “لاوال” از موسس و بنیانگذار شرکت برگرفته شده است. این شرکت به عنوان یکی از پیشگامان تکنولوژی‏‌ مبدل‏‌‏های حرارتی، سپراتور و انتقال سیالات در جهان شناخته شده است و دارای بیش از ۲۵۰۰ ثبت اختراع می باشد.

تقریبا ۲/۵ درصد از فروش این شرکت در بخش تحقیق و توسعه سرمایه‌گذاری می شود و حاصل آن تولید حدودا ۴۰-۳۵ محصول جدید در سال است. حفظ انرژی و حفاظت از محیط زیست از ارزش‌­های کلیدی آلفالاوال است. محصولات و خدمات این شرکت علاوه بر گرم‏ کننده،خنک‏ کننده، سپراتور و انتقال سیالات، شامل تصفیه کننده آب،کاهنده انتشارکربن و کاهنده مصرف انرژی و آب می باشد. محصولات آلفالاوال در تولید مواد غذایی، مواد شیمیایی و دارویی، نشاسته، شکر و اتانول مورد استفاده قرار می‌گیرد. همچنین در نیروگاه‌های هسته‌ای، صنایع مهندسی، صنایع معدن و سیستم‌های تصفیه کاربرد دارند.

شرکت آلفالاوال دارای سه بخش مجزای ۱) انرژی، ۲) غذا و آب و ۳) دریایی می‌باشد.

آلفالاوال دارای مراکز خرید در چین، هند، اروپای غربی و مکزیک می‌باشد. شرکت آلفالاوال دارای ۴۲ واحد تولیدی اصلی است (۲۲ واحد در اروپا،۱۰ واحد در آسیا، ۸ واحد در آمریکا و ۲ واحد در آمریکای لاتین) و بیش از ۱۷۰۰۰ کارمند دارد که اکثر آنها در سوئد، دانمارک، هند، چین، آمریکا و فرانسه مشغول به کارند. این شرکت بزرگ جهانی دارای یک سازمان به خصوص به نام (Global Sales & Service) می‌باشد که خدمات فروش محصولات خود را به عهده دارد.

آقای گوستاف دلاوال با ساخت اولین سپراتور سانتریفیوژی مداوم، پروسه تاسیس این شرکت را آغاز نمود. ظرفیت این سپراتور به ۱۳۰ لیتر در هر ساعت می‌رسید. در سال ۱۸۸۸ اولین پمپ که برای پمپ کردن شیر بدون چربی حاصل از سپراتور سانتریفیوژی استفاده می‌شد، به فروش رسید.

یک سال بعد، مخترع آلمانی Clemens von Bechtolsheim، دیسک‌های فلزی مخروطی را طراحی کرد. با استفاده از این محصول تحت نام “آلفا دیسک”، ظرفیت سپراتور تا چند برابر افزایش یافت. در سال ۱۸۹۰ آلفا‏لاوال اولین سپراتور مداوم  جهان را که از تکنولوژی آلفا دیسک بهره می‌برد معرفی کرد و همچنین اولین پاستوریزاتور مداوم شیر در این سال معرفی شد. در خلال سال­‌های ۱۹۱۰ تا ۱۹۱۶، دستگاه شیردوشی توسط آقای گوستاف دلاوال طراحی شد و اولین سپراتور برای خالص سازی روغن به فروش رسید. سپس در سال­‌های ۱۹۱۹ تا ۱۹۳۶، شرکت‌های تابعه در کشورهای دانمارک، آفریقای جنوبی، فنلاند، استرالیا، نیوزلند، هلند، یوگسلاوی و ایرلند تشکیل شد.

طی سال­‌های ۱۹۳۸ تا ۱۹۶۵، این شرکت، اولین مبدل حرارتی، اولین سیستم CIP اتوماتیک در صنعت لبنیات، اولین سیستم استریلیزاسیون و اولین سیستم بزرگ کنترل فرآیند در صنعت لبنیات خود را به جهان معرفی کرد که نشان دهنده‌ی یک موفقیت بزرگ در فرآیند تولید لبنیات و سیالات بود. در سال ۱۹۷۱ تمرکز آلفالاوال بیشتر در بخش انتقال سیالات بود. در سال ۱۹۹۱ تتراپک (Tetra pak) (در آماده سازی بسته بندی صنعت غذا فعالیت دارد)، آلفالاوال را خریداری می‌کند. دو سال بعد، شرکت آلفالاوال به یک گروه مستقل صنعتی به نام تترا لاوال گروپ (Tetra Laval Group) تبدیل می‌شود. در سال ۱۹۹۶ یک کارخانه جدید برای مبدل‌های حرارتی و تجهیزات انتقال سیالات در شهر مسکو احداث شد که یکی از مدرن ترین کارخانه‌ها در روسیه می‌باشد.

در سال ۲۰۰۳، آلفانوا (AlfaNova) که یک موفقیت بزرگ در مبدل‌های حرارتی بود، ایجاد شد. آلفانوا یک نوع کاملا جدید مبدل حرارتی صفحه ای می‌باشد که مقاومت بالای آن نسبت به دما، فشار و فرسودگی،

امکانات جدید و قابل توجه ای را ایجاد کرده است. در سال ۲۰۰۷، آلفالاوال با دستیابی به تامین کننده‏‌های پیشرو مبدل‌های‏ حرارتی هوا در اروپا (Netherlands-based Helpman ،Finnish Fincoil)، به‏ یکی از پیشگامان تامین کننده مبدل‌های حرارتی هوا در جهان تبدیل شد. شش سال بعد شرکت ن

روژی Frank Mohn، باعث تقویت بیشتر حضور آلفالاوال در بازارهای دریایی و ساحلی شد. در سال ۲۰۱۴، آلفالاوال، مرکز آزمون و آموزش خود در حوزه تجهیزات دریایی و کاربرد آنها را در آلبورگ دانمارک، تاسیس کرد.