مبدل در پکیج ها

با عرض سلام و وقت بخیر خدمت مارس ای  های عزیز.

امروز قصد داریم تا در مورد مبدل ها در پکیج، اطلاعاتی را در اختیار شما قرار دهیم , پس با ما همراه باشید.

مبدل، محفظه ای است که آب در آنجا توسط مشعل، گرم می شود. مبدل در بالای مشعل قرار می گیرد و شعله مشعل مستقیم به آن برخورد می کند.

انواع مبدل:

1)مبدل دومنظوره

2)دومبدله

مبدل دو منظوره: در بعضی از مدل های پکیج از یک عدد “مبدل دو منظوره” استفاده می گردد. همانطور که از نامش پیدا است، این مبدل، دو وظیفه به عهده دارد. یک آنکه آب مدار گرمایش را گرم نماید و دیگر آنکه آب مدار مصرفی را گرم نماید. در این مبدل، دو لوله در داخل یکدیگر قرار داده شده اند. که در لوله داخلی، آب گرم بهداشتی عبور می نماید و در لوله دومی، آب مدار گرمایش عبور می نماید. هنگامی که شعله مشعل به مبدل دومنظوره برخورد می کند در ابتدا آب مدار گرمایش گرم می شود و گرمی آب مدار گرمایش باعث می شود که لوله داخلی گرم شود و در نتیجه آب مصرفی داخل لوله نیز گرم شود.

همانطور که متوجه شده اید، آب مدار گرمایش توسط شعله مستقیم مشعل گرم می شود ولی آب مدار مصرفی، توسط آب گرم مدار گرمایش گرم می شود و دیگر شعله به آن برخورد ندارد.

حال این سوال پیش می آید: که علت این کار چیست؟

اجازه بدهید با یک مثال شروع نماییم. صبحها وقتی برای صبحانه، قصد داریم چای شیرین درست کنیم، اگر دقت نموده باشید، قند اول و دوم و سوم و چهارم به راحتی در استکان چای حل می شود و قند های بعدی کمی دیرتر حل می شوند تا جایی که اگر قندی را اضافه کنیم دیگر در استکان چای، حل نمیشود که در این موقع اصطلاحا می گویند، چای به درجه “اشباع” رسیده است.

دقیقا همین مطلب در مورد آب مدار گرمایش نیز صادق است، به علت آنکه آب مدار گرمایش مصرف نمی شود، پس از مدتی به درجه اشباع می رسد و دیگر نمی تواند، مبدل و لوله ها را زنگ بزند و در آنها رسوب ایجاد نماید. در نتیجه گرمای شعله مستقیم نمی تواند تاثیر زیادی در رسوب گذاری آنها گذارد و مبدل عمر طولانی تری پیدا می کند. در مقابل چون آب مدار مصرفی، مرتب مصرف می شود و دور ریخته می شود در نتیجه، رسوب پذیری آن زیاد می شود و مسیر عبور آب به مرور بسته می شود. به همین علت آب مدار مصرفی به طور غیر مستقیم و با دمای یکنواخت گرم می شود تا از این پدیده تا حد امکان جلوگیری شود.

برای همین امر است که همواره توصیه می شود، آب مدار گرمایش را تخلیه ننمایید و از نشت آب مدار گرمایش، جلوگیری نمایید. زیرا ورود آب تازه برابر است با رسوب و زنگ زدگی تازه و این یعنی کاهش عمر سیستم.

حال “مبدل دومنظوره” را دوباره مرور می کنیم و نکات تازه دیگری یاد می گیریم. در مبدل دو منظوره، آب گرم شوفاژ به صورت مستقیم گرم و آب گرم بهداشتی به طور غیر مستقیم و توسط گرمای آب گرمایشی، گرم می شود. مبدل از دو لوله داخل یکدیگر و تعدادی فین (یا پره آلومینیومی) تشکیل شده است.

وجود فین باعث می شود تا بازدهی سیستم افزایش یابد و گرمای کمتری از طریق دودکش خارج گردد.