صنایع فولاد و ریخته گری
آگوست 10, 2022
سختی گیر مغناطیس
آگوست 10, 2022
Show all

همانطور که می دانید  در تاسیسات و ساختمان ، موتورخانه یکی از اصلی ترین بخش های ساختمان بوده که همانند سایر سیستم ها از قطعات و بخش های مختلفی تهیه شده است .

تامین دمای مطلوب در سیستم های تاسیساتی و ساختمان ها ، از اهمیت ویژه ای برخوردار است و حفظ دمای مطلوب از طریق دو فرآیند سرمایش و گرمایش هوا و آب ، با استفاده از چند مبدل حرارتی و سیستم سرمایشی و گرمایشی ( داخلی یا خارجی ) انجام می گردد. مبدل های حرارتی صفحه ای موجود در سیستم های گرمایشی مانند پکیج و دیگ بخار ، در دو مدار مجزا نصب می شوند. یکی از مدارها برای تامین آبگرم مصرفی و مدار دوم برای تنظیم دمای محیط مورد استفاده قرار می گیرد.

کاربری  :

این بخش از موتورخانه به دو دسته تقسیم شده که وظیقه آن‌ها گرم کردن آب و گرم کردن واحد های ساختمان می باشد . مبدل هایی که برای گرم کردن آب از آن‌ها استفاده می شود به وسیله آبگرمکن و کوئل بوده و دستگاه هایی که جت گرم کردن واحد ها مورد استفاده قرار می گیرد فن کوئل ، هوا ساز و رادیاتور است .

Mars

یکی از رایج ترین تجهیزات برای گرمایش مکان های بزرگ و استخرها و تاسیسات و ساختمان ، دیگ بخار است . به مبدل های حرارتی صفحه ای موجود در این سیستم ها اصطلاحا ” گرمکن بخار ” گفته می شود. در این روش با استفاده از گرمای نهان تبخیر و راندمان بالای انتقال حرارت در مبدل های حرارتی صفحه ای ، دما با شرایط بهینه و اقتصادی تنظیم می شود.

Facilities and buildings

مبدل های حرارتی در سیستم های سرمایشی به عنوان کندانسور و اواپراتور عمل می کنند و بسته به شرایط و امکانات موجود ، عموما از مبدل های پوسته لوله ، مبدل های حرارتی صفحه ای جوشی و مبدل های حرارتی هواخنک استفاده می شود.

اجزای سیستم موتورخانه عبارتند از :
  • مولد های حرارتی
  • مبدل های حرارتی
  • های رابط
مولد های حرارتی:

در سیستم حرارتی مولد گرما، دیگ یا بویلر می باشد .

مبدل های حرارتی:

گرمایی که در مولد حرارتی تولید شده است از طریق مبدل های حرارتی به ساختمان منتقل می گردد .

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *