پمپ دیافراگمـی
جولای 31, 2022
پاستوریزاسیون
جولای 31, 2022
Show all

امروزهروش های نوین سرمایش و گرمایش ساختمان در اجرای پروژه های ساختمانی برای طراحان و مجریان تاسیسات ساختمانی بسیارحائز اهمیت است. حفظ محیط زیست و جلوگیری از آلودگی هوای ناشی از احتراق سوخت ‌های فسیلی، انسان را وادار کرده تا به فکر چاره ‌ای برای استفاده صحیح از انرژی و حفظ منابع محدود آن  باشد. جامعه مهندسین تاسیسات و شرکت‌ های مجری تاسیسات برای روش های نوین سرمایش و گرمایش ساختمان راهکارهای مناسبی ارائه کرده ‌اند. که از جمله آن‌ها سبک‌ های اجرایی مختلف در زمینه‌ های سرمایش گرمایش هستند که سهم بسیاری در صرفه جویی مصرف انرژی دارند.

سرمایش وگرمایش

در ادامه به معرفی جدیدترین روش های نوین سرمایش و گرمایش ساختمان می ‌پردازیم. در روش‌ های ارائهشده از منابع انرژی تجدید پذیر برای افزایش بازده و صرفه جویی هر چه بیشتر انرژی استفاده می ‌شود.

جدیدترین روش ‌های گرمایش :

الف)از این نمونه ‌ها سیستم گرمایش متمرکز با استفاده از تولید همزمان حرارت و برق است که به گرمایش منطقه ‌ای معروف است. این سبب یکپارچگی و تمرکز تاسیسات متفرق گرمایش در یک محل مرکزی می ‌شود به طوری که نیازهای حرارتی و آب گرم لازم منطقه مسکونی از آن تأمین می ‌شود. فعالیت این سیستم در دمای پایین باعث می‌ شود تلفات حرارتی کمتر شده و صرفه جویی درگرمایش توسط مصرف کنندگان انجام شود. امکان استفاده از سوخت‌ های متنوعی هم چون زباله شهری، ضایعات گیاهی و… از مزایای استفاده از این روش گرمایشی است.

ب) نمونه دوم گرمایش خورشیدی است. با توجه به تابش خورشیدی در ایران استفاده از انرژی خورشیدی در زمینه  سرمایش وگرمایش از اهمیت قابل توجهی برخوردار است. برای تبدیل انرژی خورشیدی به گرمایش یا سرمایش باید از تجهیزات زیراستفاده کرد:

1) کلکتور 2) منبع ذخیره  3) مبدل گرمایی یا سرمایی 4) پمپ 5 ) لوله و اتصالات 6) کنترلراستفاده از این سیستم گرمایشی چون هزینه اولیه بالایی دارد، مقرون به صرفه نبوده و برای منازل شخصی توصیه نمی‌ شودولی از نظر اقتصادی به نفع اقتصاد کشور است.

ج) سومین روش گرمایش تابشی است. مفهوم گرمایش تابشی از کف، بسیار ساده است. آب گرم در لوله‌ های نصب شدهدرکف و یا زیر زمین به گردش در آمده و زمین گرم شده و تبدیل به رادیاتور بزرگی می ‌شود که اشیا و ساکنین داخل اتاق رابواسطه انرژی انتقالی توسط تشعشع گرم می ‌کند. ثابت شده است که این روش بسیار آسانتر و راحتر از سیستم ‌هایجابجایی معمول می ‌باشد.

Heating and cooling

امروزه نصب سیستم ‌های HRH (گرمایشتابشی هیدرونیکی) رشد چشمگیری داشته است.سیستم ‌های جدید HRH آب گرم را در داخل لوله‌ های پلاستیکی انعطاف پذیر به گردش در می ‌آورند، این تیوب‌ های پلاستیکیبصورت مستقیم در کف بتونی دفن می‌شوند و بر روی سطح زیرین کف فرش چوبی متصل می ‌شود و یا در لایه نازکی از بتونکه روی سطح زیرین ریخته شده است، قرار می ‌گیرد. لوله‌ ها از جنس پلی اتیلن زنجیره‌ ای(pex) می ‌باشند که به دلیلسبکی وانعطاف پذیری، انتخاب مناسبی برای سیستم ‌های HRH می ‌باشند.از لوله ‌های ½ اینچ برای کاربرد های مسکونی و از لوله‌ های ¾ اینچ برای مصارف تجاری و ذوب برف استفاده می‌ شود و برایخطوط رفت و برگشت از لوله‌ های ¾ اینچ و 1 اینچ استفاده می‌ شود.

در سیستم ‌های سرمایشی هم امروزه موفقیت ‌های  بسیاری بدست آمده است از جمله :

جدیدترین روش ‌های سرمایش :

·       سیستم سرمایش از سقف

این سیستم شیوه ‌ای  جدید و کاملاً اروپایی است. سیستم ترکیبی است از یک سیستم هوا رسانی با حجم ثابت و شبکه ‌ایاز وسایل سرمایش با آب سرد که نزدیک سقف نصب می‌ شوند. آب سرد در المنت ‌هایسقف سرد که از جنس کنوکتوری دربازار موجود هستند، جریان می ‌یابد و حرارت را از دو طریق جابجایی وتشعشع جذب می‌ کنند و باعث می ‌شود دمای هواکاهش یابد و شرایط راحتی مناسبی را برای ساکنین تأمین می‌ کند. حسن این سیستم به این است که می‌ توان با اعمالسیستم به صورت مجزا پارتیشن‌ های مختلف را کنترل کرد. بیشترین  کاربرد این سیستم در ساختمان ‌های اداری است.

·       سرمایش خورشیدی

استفاده از انرژی خورشیدی موجب حذف هزینه سوخت و پایین آمدن کل هزینه می‌گردد. سرمایش خورشیدی را با سیکلجذبی در کنار هم بکار می‌ برند. مهم‌ ترین مزیت این روش آن است که در ساعت اوج گرما و اوجمصرف که درجه حرارت بهبیشترین مقدار خود می‌ رسد، قادر است بیشترین حجم گرما را تولید کرده و راندمان و عملکرد سیستم سرمایش را افزایشدهد. وظیفه اصلی کلکتور جمع آوری انرژی تشعشعی خورشید می‌باشد. بطور کلی از دو نوع کلکتور (1.مسطح 2.وکیوم تیوب)استفاده می ‌شود که کلکتور مسطح راندمان و کارایی پایینی دارد. از مزایای این نوع سیستم سرمایشی، سازگاری با محیطزیست و نداشتن آلودگی، کاهش هزینه ‌ها، نصب راحت و ایمنی بالای آن است و از معایب آن هزینه اولیه بالا و وابستگیسیستم به شدت تابش خورشید است.

  • سیستم سرمایش از کف، تازه‌ ترین شیوه سرمایشی در دنیا

این سیستم همچون سیستم گرمایش از کف از طریق انتقال حرارت تشعشعی کار می‌کند. یکی از مهم ‌ترینفاکتورهای سرمایشی در این روش زاویه بین ساکنین و متصرفان و منبع تابشی است که این خود به فاصله بیننفرات، نوع سطوح و مساحت سطوح بستگی دارد. طراحی این نوع سیستم همچون سیستم گرمایش از کف است. جنس لوله‌ها از پلی اتیلن کراسلینک است که قابلیت انعطاف پذیری بسیار بالایی دارند و قطر آن بین10 تا 25 میلیمتر است. منبعسرمایی در این روش آب خنک شده توسط چیلر یا آبی است که از اواپراتور گذشته باشد.باید توجه داشت با توجه به امکان بروز میعان آب برای فضای اشغال شده، دمای سطح کف نباید از 20 درجه سانتی گراد کمترشود.

منابع

http://www.cleantechdelta.nl/project/district-heating-retrofitting-networks

http://www.thermo-floor.co.uk/underfloor-cooling.html

http://www.hydronicheating.net

 

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *