هموژنایزر
آگوست 1, 2022
تاسیسات استخر
آگوست 1, 2022
Show all

سپراتور وسیله ای است برای تفکیک شیر تازه به شیر اسکیم ( شیر بدون چربی ) و خامه.
باقی مانده مخلوط که کل چربی است خامه نام دارد. شیر پس از عبور از سپراتور، بر حسب میزان چربی مورد نیاز استاندارد می شود، برای تولید هر نوع شیر با درصد چربی متفاوت ، یک مقدار مشخصی خامه به شیر اسکیم برگشت داده می شود.

Separators

این دستگاه سپراتور با توجه به تناژ دارای موتورهای تک و سه فاز میباشد.کلیه بلبرینگ های این دستگاه  از طریق حمام روغن،روغن کاری تزریقی میشود.تمام قسمت های این دستگاه که با محصول در تماس می باشد از فولاد منگنزدار (مولیبدین – نیکل – کروم) یا فولاد سخت با آلیاژ دو لایی ساخته شده است .

ALFA LAVAL Separators
سپراتور در صنعت لبنیات

نحوه­‌ی جداسازی چربی، براساس اختلاف دانسیته­‌ی چربی شیر(93/.) و شیر پس‌چرخ (036/1) بوده و نیروی گریز از مرکز حاصل از فعالیت سانتریفیوژ دستگاه، دارای یک جام یا کاسه­­‌ی اصلی است (Bowl) که بشقاب‌ها یا دیسک‌ها داخل آن قرار می‌گیرند.

 Mars

تعداد این بشقاب‌ها متفاوت بوده و بیش از ۳۰ عدد می‌باشد. بشقاب‌ها قطری بسته به ظرفیت دستگاه بین ۳۰-۲۰ سانتی‌متر دارند و سرعت چرخش دستگاه rpm 7000-6000 است. بشقاب‌ها حالت مخروطی شکل داشته و حدود ۴۰ -۲۰ صفحه روی هم قرار گرفته‌اند. شیر از سوراخ‌های موجود روی این صفحات وارد شده و در محفظه‌ی بین دو بشقاب قرار می­گیرد. فاصله­‌ی­ بین این دو بشقاب ۱میلی‌متر است. در فضای خالی بین دو بشقاب، دو بخش از هم جدا و تحت نیروی گریز از مرکز به دو بخش تقسیم می‌شوند. بخش سبک (خامه) از بالا و بخش سنگین (شیر پس چرخ) از پایین صفحات خارج می­‌شود.

خروجی­‌های سپراتور عبارتند از:
  •  خامه   (cream)
  • شیر پس چرخ (skimmed milk)
  •  گل سپراتور

 

عوامل موثر بر جداشدن خامه:
  •   درجه حرارت
  •  سرعت سپراتور
ترکیبات گل سپراتور:
  •    آب ۷۶%، مواد ازته (کازئین) ۱۸%، چربی و سایر مواد ۵/۳%

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *