تولید آب گرم وصرفه جویی انرژی
آگوست 13, 2022
مشکلات سیستم های تولید آب گرم مصرفی
آگوست 14, 2022
Show all

به گزارش کارگشا، سامانه‌ی جامع صنعت ساختمان؛ احتمالا همه‌ی ما گرمای خوشایند حاصل از تابش نور خورشید را در هوای سرد زمستان تجربه کرده‌ایم؛ نکته‌ی قابل تامل این حس خوشایند در این است که با وجود دریافت گرمای مطبوع از نور خورشید، دما هوا تغییر نکرده و ثابت می‌ماند، علت این امر این است که گرمای انتقال یافته که ناشی از نور خورشید است، از نوع تابشی است .

Mars

همان‌طور که در یادداشت قبل توضیح دادیم در این نوع انتقال گرما هوا به شکل یک جسم شفاف عمل کرده و امواج حاوی حرارت را از خود عبور می‌دهد و این امر باعث می‌شود که اجسام کدری در محیط قرار دارند زود‌تر گرم شوند، در سیستم گرمایش از کف نیز قسمت قابل توجه فرایند انتقال گرما (حدود 60 درصد) از طریق تابش است؛ بنابراین به همین دلیل است که می‌توانیم با دمای پایین‌تر در طراحی‌های خود به حد مطلوب حرارت و گرما در محدوده‌ی آسایش حرارتی برسیم.

تابش خورشید به زمین

اگر بخواهیم گزارشی از میزان دمای محیط از طریق این سیستم در محیط‌های مختلف با کاربری متفاوت بدهیم، به شرح زیر خواهد بود:

  • حداکثر دمای کف در آپارتمان‌های مسکونی 29 درجه سانتی گراد
  • دمای کف حمام و دور استخر‌ها 33 درجه سانتی گراد
  • دمای محیط کناری پنجره‌ها و دیوار‌های خارجی 35 درجه سانتی گراد
اما اکنون به پاسخ به برخی شایعات پیرامون این سیستم‌ها می‌پردازیم :

اولین شایعه و شاید بزرگترین ابهامی‌ که راجب این سیستم‌ها مطرح شد. این بود که این سیستم‌ها توسط مرکز تحقیقات ساختمان و مسکن (که معتبر ترین مرجع برای استاندارد سیستم‌های تهویه مطبوع است) رد شده است. اما این مرکز سریعا به این مسئله واکنش نشان داده و اقدام به رد این ابهام کرد و حتی به چاپ کتاب (سیستم گرمایش کفی) و مقاله در این زمینه (در یادداشت قبلی به آن رجوع شد) پرداخت.

مسئله‌ی دیگر

که راجع به این سیستم‌ها مطرح می‌شود، غیر بهداشتی بودن این سیستم‌ها به علت به حرکت در آوردن گرد و غبار  موجود در محیط است. راجع به این موضوع باید گفت که گرد و غبار موجود در هوا در محیط‌هایی که سیستم گرمایشی آن‌ها مبتنی بر انتقال گرما به صورت جابجایی است (فن کویل، بخاری، رادیاتور و…) به حرکت درمی‌آیند. نه در سیستم گرمایش از کف که آب با دمای 40 تا 60 درجه وارد سیستم می‌شود. و گرما به صورت تابشی از کف محیط به اطراف منتقل می‌شود.

مسئله‌ی بعدی

هم‌خوانی نداشتن این سیستم‌ها با فرهنگ ایرانی به دلیل استفاده از  فرش و قالی  است. در پاسخ باید گفت اولا در اجرای این سیستم‌ها به طور معمول از عایقی به ضخامت 3 سانتی متر استفاده می‌شود. تا اتلاف حرارت به سمت پایین به صفر برسد، دوما بالغ بر 60 درصد فرآیند انتقال گرما در این سیستم‌ها به صورت تابشی است. که به استناد تحقیقات مرکز بین المللی سیستم‌های گرمایش و سرمایش تابشی، سیستم‌های گرمایش از کف حتی با وجود عایقی با ضخامت 2 سانتی متر باز هم کار آمد و دارای بازدهی قابل قبول هستند.

مسئله‌ی تعجب برانگیز

دیگری که مطرح می‌شود این است که این سیستم‌ها باعث تغییر رنگ یا رفتن رنگ فرش‌ها می‌شوند. اما نکته‌ی قابل توجه این است. که در این سیستم‌ها آب با دمای 50 تا 60 درجه جریان می‌یابد که پس از عبور از عایق تعبیه شده دمای سطح را به حدود 29 درجه  سانتی‌گراد می‌رساند. که کمتر از دمای بدن (37 درجه سانتی گراد) است، سوالی که مطرح می‌شود این است. حال آن که این سیستم‌ها تنها در یک چهارم سال مورد استفاده قرار می‌گیرند، پاسخ به همین سوال ساده جواب این مسئله را خواهد داد.

اما به طور قطع می‌توان گفت این فرضیه‌ها مردود است و با توجه به تجربه و پروژه‌های اجرایی در این زمینه  این سیستم در محیط‌های دارای کف پوش سنگ بازده بیشتری  دارند. ولی در محیط‌های با کف پوش پارکت و یا سایر کف پوش‌های مرسوم دیگر،  همچنان دارای بازده مد نظر هستند.

ALFA LAVAL

پس از گذشت دو ساعت به مقایسه هوای دو اتاق که یکی به وسیله گرمایش از کف و دیگری به وسیله سیستم‌هایی با گرمایش همرفتی گرم می‌شد پرداختیم. نتیجه‌ی این مقایسه به شرح زیر است:
در سیستم گرمایش از کف:
1-    گرد و غبار در محیط پیرامون شناور و معلق نیست.
2-    کرم بید به سمت فرش حرکت کرده و به راحتی توسط جارو برقی قابل پاکسازی و جمع آوری است.
3-    پس از دو ساعت میزان رطوبت پوست تغییر نکرد، پس در واقع این سیستم‌ها برای شادابی پوست مفید هستند.

در پایان لازم به ذکر است که بیشتر این شایعات توسط افراد سودجو و بدون پایه‌ی علمی‌ و تنها بر اساس منافع شخصی مطرح شده‌اند. سیستم‌های گرمایش از کف یکی از بهترین سیستم‌ها برای اجرا است. اما  این نکته حائز اهمیت است که تمامی‌ این مزیت‌ها تنها زمانی قابل استفاده و دسترسی است که این سیستم‌ها به بهترین نحو ممکن و اصولی‌ترین روش  اجرا و نصب شوند. چه بسا اگر این سیستم‌ها به صورت درست و مهندسی اجرایی نشوند نه تنها آسایش حرارتی افراد را تامین نکنند.

که حتما قبل از انتخاب و اجرای سیستم گرمایشی محیط خود با کارشناسان مربوطه سامانه کارگشا مشورت‌های لازم را جهت انتخاب و اجرای هر چه بهتر سیستم گرمایشی خود انجام دهند.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *