گیج فشار خلا یا وکیوم
آگوست 10, 2022
گیج اختلاف فشار
آگوست 10, 2022
Show all

مانومتر روغنی یا گیج فشار روغنی در سیستم هایی مشابه با سیستم هایی که فشارسنج های خشک در آنها به کار می روند، استفاده می شوند. با این تفاوت که این مدل فشارسنج ها دقت بالاتری دارند. محفظه داخلی این فشارسنج ها با مایع، معمولا گلیسیرین یا سیلیکون، پر می شود.

Mars

مقدار روغن در این گیج های فشار به اندازه ای است که قطعات داخلی را نیز پوشش میدهد.  و از روی صفحه گیج قابل مشاهده است.

روغن در فشارسنج

در واقع اثر پالس های فشار و فشارهای اسپایکی (بزرگ و یک دفعه ای) را خنثی می کند. که مهمترین مزیت برای انتخاب گیج فشار روغنی در مقایسه با خشک است. روغن  نه تنها اثرات لرزش سیستم را کاهش میدهد، بلکه باعث عملکرد روان تر قطعات داخلی فشارسنج نیز می شود. و اثرات اصطکاکی که همواره به آنها وارد می شود را کاهش می دهد.

پر کردن فشارسنج همچنین مانع از خوردگی قطعات داخلی می شود.گیج های فشار روغنی معمولا توسط یک سیال شفاف برای دیدن درست و یک سیال تقریبا با چگالی کمی بالا برای گرفتن ضربات فشار و زنگ نزدن اجزا پر میشوند.

ALFA LAVAL

در تجهیزاتی که همراه با لرزش می باشد و نیاز به خواندن دقیق عقربه ها می باشد از گیج فشار روغنی استفاده می شود که در آن محلول پارافین مایع تزریق می گردد .

خطا ها و کالیبراسیون
۱- خطای صفری :

همیشه یک مقدار معین خطا داریم. اگر خطا بیش از ۵٪ بود با پوینترکش عقربه را سر جای خودش می‌گذاریم و اگر کمتر بود همیشه از مقدار قرائت شده خودمان کم می‌کنیم.

۲- ضرب به دری :

همیشه خطا با یک ضریب ثابت افزایش می‌یابد(مثلا ۲٪مقدار اندازه‌گیری). با تغییرات connection link این مشکل حل می‌شود.

۳- هیسترزیس :

خطا مانند منحنی هیسترزیس تغییر می‌کند (مثلا گاهی در ۵۰٪ ابتدا افزایش خطا و در ۵۰٪ بعدی کاهش خطا را داریم) با تغییرات sector link این مشکل حل می‌شود.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *