مشخصات فنی پمپ دیافراگمی
جولای 8, 2019
پمپ سپتیک
جولای 9, 2019
Show all

اگزاست فن تهویه

تهویه مطبوع به فرآیندی گفته میشود که روی هوا صورت میگیرد تا بتوانیم شرایط هوای محل مورد نظر را برای زندگی مطلوب، کار کردن نیروهای انسانی یا عملیات صنعتی وتجهیزات معین، مطلوب و بهداشتی نماییم،تهویه مطبوع که بوسیله تجهیزات ودستگاههای مختلف صورت می پذیرد ،شرایط هوای محیط را طبق روشهای خاصی به دما و رطوبت مد نظر ما میرسانند.دراین میان انواع فن دمنده واگزاست فن تهویه به عنوان یکی از مهمترین تجهیزات و دستگاه‌های تهویه مطبوع نقش بسزایی را ایفا میکنند و به نوعی قلب تپنده تجهیزات تهویه مطبوع به‌شمار می‌روند. معمولا در طراحی ها، هوای محیط ساختمان پس از طی مراحل مختلف فیلتراسیون از هواسازها تامین می شود و از سوی دیگر از طریق درب وپنجره ها  بصورت طبیعی وارد محیط می گردد و از سوی دیگر توسط اگزاست فن تهویه از محیط خارج می شود. حال این هوا گاه به طور کامل توسط اگزاست فن تهویه به محیط بیرون منتقل می شود و یا با توجه به طراحی و کاهش مصرف انرژی هوای خروجی توسط اگزاست فن تهویه به سوی هواساز باز می گردد. معمولا در اینگونه موارد از اگزاست فن تهویه که خود دارای سیستم فیلتراسیون باشد استفاده میگردد.

بطور کلی اگزاست  فن ها به دو دسته تقسیم میشوند :

الف)انواع اگزاست فن اکسیال یا محوری                 ب) انواع اگزاست فن سانتریفیوژیا گریز از مرکز 

اگزاست فن تهویه اکسیال : اگزاست فن تهویه محوری یا اگزاست فن تهویه اکسیال به فن هایی گفته می شود که جریان خروجی هوا یا گاز در راستای محورگردش فن می باشد ، از این اگزاست فن تهویه معمولا برای کاربری های تک جهته همانند ورود و خروج هوا یا گاز از یک محیط به محیط دیگر وجهت جابجای حجم بالای هوا زمانی که فشار استاتیکی کمتر ی وجود داشته باشد استفاده میگردد. این اگزاست فن تهویه عموما به دلیل فشار استاتیک پایین در مکانهایی که آلودگی بالا میباشدکاربرد ندارد و در سیستم ها هوادهی با مسیر ها یا کانال ها طولانی به هیچ وجه توصیه نمی شود ، وپیشنهاد میگردد درچنین مواردی از اگزاست فن تهویه سانتریفیوژ استفاده گردد.

کاربردهای اگزاست فن تهویه اکسیال :

اگزاست فن تهویه اکسیال در سطح وسیعی در کندانسورها ، اواپراتورها وخشک کن  مورداستفاده قرار میگیرددرضمن از این اگزاست فن تهویه می توان برای خنک سازی محیط های مختلف از جمله کارگاههای تولیدی ، پرورش طیور، گلخانه ها و صنایع کشاورزی استفاده نمود ، البته اگزاست فن تهویه محوری کاربردهای دیگری نیز دارد که میتوان به مواردی همچون برج خنک کننده ، تونل های باد، صنایع کشتی سازی و… اشاره کرد. از ویژگی های مهم اگزاست فن تهویه می توان به کارایی بالا ، هزینه کم تامین ونگهداری ، وزن کم ، نصب آسان وعمر نسبتا بالای این اگزاست فن تهویه اشاره کرد.

اگزاست فن

اجزایی تشکیل دهنده  اگزاست فن تهویه اکسیال :

1-هاب :  قسمتی از اگزاست فن تهویه میباشد که از یک سو به شفت انتقال قدرت متصل به الکتروموتور،متصل می گردد و از سو ی دیگرپره ها فن در این بخش ثابت می شوند .

2-پره :  قسمتی از اگزاست فن تهویه که وظیفه جریان دادن هوا را بر عهده  دارد و معمولا این تیغه ها با مقطع ایرودینامیکی ایروفویل تولید می شوند .

3-الکتروموتور : قسمتی از اگزاست فن تهویه که وظیفه انتقال قدرت وبه حرکت درآورن پره هار به عهده دارد.

انتقال قدرت در اگزاست فن تهویه به دوصورت کوبل مستقیم وپولی تسمه میباشد.

4-توری یا سبد محافظ : قسمتی از اگزاست فن تهویه اکسیال ، که جهت محافظت از پره ها و جلوگیری از ورود اجسام بزرگ به دهنه ورودی وخروجی اگزاست فن میباشد.

5-قاب : بدنه اصلی اگزاست فن تهویه میباشد که قطعات دیگر برروی آن سوار میشوند واز طریق آن اگزاست فن تهویه را میتوان در محل مورد نظر نصب کرد.

ویژگی های اگزاست فن تهویه اکسیال :

1-کلاس عایق حرارتی موتوراگزاست فن  تهویه محوری ازنوع F ,B میباشد وکلاس حفاظتی آن IP54 ,IP55 میباشد.

2- حرارت محیطی اگزاست فن  تهویه محوری از 30درجه سانتیگراد تا60درجه سانتیگراد میباشد.

3-اگزاست فن  تهویه محوری توانایی جابجایی هوا در جهت محور موتور رادارا میباشد.

4-درمواقعی که فشار استاتیک خیلی کم باشد بهترین انتخاب جهت تخلیه هوا اگزاست فن تهویه محوری میباشد.

5-جهت صدای کمتر ومصرف پایین تر برق از موتور های بادور 1400و900دراگزاست فن تهویه محوری استفاده میگردد

6-اگزاست فن تهویه محوری در دودسته اگزاست فن تهویه صنعتی و اگزاست فن تهویه خانگی تقسیم میشوند، قطعات اگزاست فن تهویه صنعتی از ورق فولاد وآلومینیم درست میشود ودر کارخانه ها وکارگاههای بزرگ کاربرد دارد.

میزان تخلیه هوا در اگزاست فن تهویه اکسیال به موارد زیر بستگی دارد:

دور موتوراگزاست فن

شکل پروانه و زاویه پره

قطر پروانه اگزاست فن

تعداد پره ها  اگزاست فن

انواع اگزاست فن سانتریفیوژیا گریز از مرکز

1-اگزاست فن با پروانه فوروارد(خم به جلو) : در این نوع اگزاست فن سانتریفیوژ، پره‌ها رو به جلو و در جهت چرخش پروانه هستند. تعداد پره‌های آن در مقایسه با پره های اگزاست فن سانتریفیوژخم به عقب و شعاعی بیشتر است. توان واقعی در این اگزاست فن‌تهویه به‌ علت ساختار پروانه آن، از توان محاسبه شده برای اگزاست فن‌ بیشتر است.اگزاست فن‌ سانتریفیوژباپره های فورواردبیشتر در صنایع تهویه مطبوع و تهویه در ساختمان‌ها و برج‌های اداری و مسکونی استفاده میشود.

2-اگزاست فن با پروانه بکوارد(خم به عقب) : در این نوع اگزاست فن سانتریفیوژ،پره ها روبه عقب ودر جهت مخالف چرخش پروانه میباشد.تعداد پره های اگزاست فن سانتریفیوژبکواردکمتر از اگزاست فن سانتریفیژفوروارد میباشدامابازدهی این نوع اگزاست فن هااز فن‌های با پروانه خم به جلو بیشتر است و صدای کمتری نیزتولید می‌کنندهمچنین توان واقعی اگزاست فن سانتریفیوژ بکوارد با توان محاسباتی آن تقریباً برابر است.

اگزاست فن تهویه با پروانه سانتریفیوژ :

اگزاست فن تهویه سانتریفیوژ یکی از مهم‌ترین جنبه‌ها و اجزای سیستم مدیریت هوای هر ساختمان است. این دستگاه‌ها حجم و سرعت هوای دریافتی را افزایش می‌دهند و بیشترین میزان کنترل را درساختمان و تأسیسات چه کم ظرفیت و چه با ظرفیت  بالا، برایتان فراهم می‌کند ، اگزاست فن تهویه سانتریفیوژ رایج‌ترین نوع اگزاست فن در صنعت HVAC است که در بیشتر اوقات از اگزاست فن سانتریفیوژ برای جابجایی یا تخلیه گازها، آلاینده ها محیطی ،گردو غبار و سایر انواع مواد وذرات موجود در محیطاستفاده میگردد.

البته باید توجه داشته باشيد که اگزاست فن اکسيال يا محوری امکان جابجايي حجم بيش‌تر هوا نسبت به اگزاست فن سانتریفیوژ رادارا میباشد البته برای مواقعی که نیاز به رانش هوا نباشد وهمچنین فشار استاتیکی کمتری وجود داشته باشد از اگزاست فن اکسیال استفاده می گردد، انواع اگزاست فن سانتریفیوژ يا استوانه ای برای تأمين فشار رانش هوا در کانال‌های هوا رسانی به کار می روند، اما نسبت به اگزاست فن اکسیال قدرت جابجايی حجم هوای کم‌تری دارند ، هنگامی که هوارسانی از طریق کانال انجام می‌شود، بهتر است ازاگزاست فن تهویه باپروانه سانتریفیوژ استفاده گردد.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *